SLIDER





ISABELLA LIVING • BUTIČNA APARTMAJA NA MARIBORSKI POŠTNI ULICI

nedelja, 17. februar 2019


Ah, Maribor. Predolgo se že nisva srečala, ampak vedno, ko te obiščem, imaš kaj novega zame (in za Pepermint!). Skupaj smo bili že v Isabelli, pa v Salonu uporabnih umetnosti, v Fudu, se čudili stanovanju z kopalno kadjo tik ob postelji ... Tudi danes gremo nekam na obisk, peljem vas na ogled še ene zgodbe z Isabellinim imenom, ki obiskovalcem z vsega sveta omogoča, da mariborsko Poštno ulico odkrivajo skoraj tako kot domačini, saj lahko med raziskovanjem mesta in njegove okolice stanujejo dobesedno nad njegovim pragom. 
Fotografije so delo Nine Kurnik.
Nad že omenjeno kavarno Isabella so njeni lastniki stanovanje prenovili v dva apartmaja, ki z zasnovo in notranjo opremo mariborski mestni zgodbi dajeta sodoben, urban pridih. Zgodbo so poimenovali Isabella Living. Preprosto udobje, ki gostom nudi vse za prijeten oddih, je podprto z močno in barvito zgodbo, kombinacijo izdelkov domačega oblikovanja, DIY projektov in drugih kosov. 

Tako kot pri notranji opremi kavarne so lastniki tudi pri zasnovi apartmajev sodelovali z mariborsko arhitektko Sašo Uran. Želeli so ustvariti svetle, moderne, privlačne prostore, nekakšno nasprotje ozke, precej zaprte Poštne ulice in temnih meščanskih stanovanj nad njo. Nekaj novega in drugačnega, česar obiskovalci Maribora do zdaj morda niso našli. 
Večina opreme je izdelane po meri, iz vezane brezove plošče. Na svetli, naravni osnovi tako barviti, igrivi in malce neobičajni dodatki pridejo toliko bolj do izraza. Pozorno oko bo najbrž takoj prepoznalo znamenite lupinice, ki so jih osvežili: jih na novo oblekli v moder žamet, ogrodje pa pobarvali z zlato barvo. 
Zgodba apartmajev je tesno povezana z kavarno pod njimi - v Isabelli gostje prevzamejo ključe, zajtrkujejo, se družijo in najdejo namige za odkrivanje Maribora. Prvi odzivi gostov so izjemno pozitivni, poleg prijetne notranjosti jih navdušuje priročnost in to, da je vse na dosegu koraka.  Apartmaja sta všeč predvsem mladim družinam, otroci se še posebej razveselijo pogradov v enem od njih.
Apartmaja pa s svojo podobo vzbujata tudi zanimanje in pohvale arhitektov in oblikovalcev iz tujine, jaz pa mislim, da sta lahko v navdih tudi vsem, ki morda opremljate ali prenavljate svoje domove. Barvne kombinacije, zanimivi detajli in različne teksture ustvarjajo interier, ki ni nikdar dolgočasen. Se strinjate?

Fotografija: Nina Kurnik

LJUBKO LJUBLJANSKO STANOVANJE S TERAZZO STENAMI • KAKO JIH LAHKO USTVARITE SAMI?

torek, 5. februar 2019

Stanovanje v ljubljanskem stanovanjskem bloku iz leta 1957 je bilo pred nedavno prenovo še precej podobno originalnemu stanju. Lahko bi jima rekli tudi socialistično, stanju ali stanovanju namreč.

STENA, V KATERO SE ZATRAPAŠ NA INSTAGRAMU
Razporeditev prostorov približno 40m2 velikega stanovanja je tudi s prenovo ostala enaka. Vse drugo pa je povsem drugačno. Priznam, najprej sem se (na Instagramu, kajpak) zaljubila v čudovito terrazzo steno v spalnici in pisala Anji, ki skupaj z Jožetom vodi projekt Creative Tourism Ljubljana, preko katerega zapuščena ali vsaj osamljena stanovanja spreminjata v prave potovalne oaze, njune prenove pa so prava zakladnica kreativnih idej, ki jih morda lahko poustvarimo tudi mi, pri sebi doma. 
Do dveh čarobnih sten torej še pridemo, vrnimo se najprej k začetku prenove, h kateri je lastnica stanovanja kreativni par povabila prav na podlagi podobne prenove stanovanja, ki sem ga na Pepermintu že predstavila. Že od začetka so imeli precej specifično idejo: "ustvariti malo urban prostor za ženske, ki potujejo same ali v paru." Zdelo se jim je pomembno, da ustvarijo prostor, ki ne bo le prijeten za čute, temveč bo ustvarjal vtis varnega zatočišča, saj se ženske na solo potovanjih morda kdaj počutijo manj varne. 

MODERNO + DRAMATIČNE BARVE
Lastnica je bila pri načrtovanju zelo angažirana in imela jasno predstavo, kakšno vzdušje želi poustvariti. Kot opisuje Anja: "Odločili sva se, da bova prostor oblikovali moderno, v bolj dramatičnih barvah, kot je črna v matirani in svetleči obliki, v kombinaciji z pepelnato sivo, punčkasto rožnato in lesom."

V SVETLEM STANOVANJU SI TEMNE STENE LAHKO PRIVOŠČIŠ
Ker je stanovanje zelo svetlo, ima veliko oken in dobro lego, so si črne stene in temnejšo kuhinjo lahko privoščili. Podrli so manjšo steno v kuhinji in tako pridobili nekaj prostora. Na njeno mesto so postavili visoko omaro, v katero je mogoče shraniti gospodinjske potrebščine, kakršne so sesalec, pa čistila, likalno desko in podobno. 

"Lastnica si je sicer zelo želela "open plan" kuhinjo s šankom, ki se povezuje v jedilnico in naprej v dnevni prostor, vendar smo ugotovili, da so te stene žal nosilne, tako da smo se odločili, da imamo rajši neporušen blok in malce bolj zaprt prostor," opisujeta.
Terazzo stene in kako jih poustvariti 
"Sama sem velik ljubitelj terazza in ker smo delali projekt v socialističnem bloku, sem nekako stremela k temu že od samega začetka. Najprej smo razmišljali o tapetah, so se te izkazale za predrage, tako da smo jih zamenjali z ugodnejšo rešitvijo, ki se je na koncu celo izkazala za boljšo. Steno lahko poustvarite tako, da izberete katero koli zidno ali lateks barvo (v našem primeru črno) in čez njo nanesete lateks barvo, v katero ste vmešali barvne kosme. Mi smo naredili dve kombinaciji, črno-belo in črno z roza ter sivimi kosmi. No, potrebujete še dobrega pleskarja."

DODATKI? V SKANDINAVSKEM SLOGU.
Ker so izbrane barve in vpadljive stene precej udarne, pri dekoraciji stanovanja niso želeli pretiravati. Tudi če v stanovanju prebivaš le nekaj dni, med potovanjem, lahko hitro pride do nekakšne preobremenitve čutov, so menili, ustvariti pa so želeli ravno nasprotno. Da stanovanje ne bi izpadlo preveč načičkano, so izbrali dodatke z malce skandinavskih pridihom. To so na primer okrogla ogledala, tablice z napisi, nekaj pa je tudi DIY projektov. 

IN ŠE NASVET
"Obvezne so dobre knjige in rastlinje, ki prostor umiri tako vizualno kot zvočno, saj duši odmeve, kar potem pričara domačnost in vtis prostora, v katerem živiš in ne zgolj prenočiš," še pove Anja.


MIZICA, POSPRAVI SE • SODOBNA IN PRAKTIČNA MIZA SLOVENSKE OBLIKOVALKE

petek, 1. februar 2019


A ne bi bilo fino imeti mizo, ki bi bila vaša zavetnica med delom ali učenjem v zavetju doma: sodobnega videza in čistih linij, lepa, prostorna, s predalom za vse drobnarije ... Ko bi bil čas za odmor, kosilo ali kavo, ali pa bi se vaš delovnik zaključil, pa bi preprosto zaprli pokrov in z njim vse delovne skrbi. Takole. Ha!
PRAKTIČNA IN LEPA
Podobna ideja je oblikovalko Majo Repotočnik privedla do tega, da je zasnovala mizo Homework, s katero je navdušila tudi na lanskem sejmu Ambient in zanjo prejela kar dve pohvali: nagrado Top ideje in posebno omembo med TOP5. 

"Kot prebivalka manjšega stanovanja sem se soočala z dilemo, kako združiti dom z delom. V prostoru, kjer bivam, se tudi družim, prehranjujem in tudi delam od doma ter ustvarjam," pripoveduje oblikovalka. Osrednji bivalni prostor v stanovanju tako prevzema številne vloge, od prostora za druženje, jedilnice in delovnega kotička. 
MIZICA, POSPRAVI SE!
Ker pa delo s seboj pogosto prinese tudi nered, zmešnjavo kablov, papirjev in drugih pripomočkov, je Maja želela ustvariti mizo, ki bi bila vedno pospravljena. Takšno, ki bi omogočala nemoteno delo, ki pa ga lahko - če te preseneti obisk ali pa si le zaželiš pavze - v trenutku skriješ in pozneje nadaljuješ, kjer si ostal. 

In tako je nastala miza HOMEWORK, ki povezuje dom in delo, home + work, delovni prostor z domom. Njena posebnost in hkrati odlika je dvižna delovna ploskev, pod katero se skriva dodatna delovna površina in ki omogoča hitro transformacijo delovne mize v jedilno mizo ali mizo za druženje. Miza ima še dva shranjevalna kotička - prostoren predal in dvižen predelek na desni, kjer so lično urejeni in speljani vsi kabli - od računalniškega, lučke, polnilni kabli in saj veste, vse te drobnarije, ki so nam največkrat kar v napoto.

Dvižni pokrov lahko uporabimo kot stenčas - se še spomnite te zelo OŠ besede? Nanj lahko prilepimo post-it listke, to-do sezname, urnike ali pa kakšen lep fotospominček ali misel za motivacijo. 

Čeprav je končni izdelek na pogled preprost, pa oblikovalka pravi, da običajno na videz preprosta rešitev terja veliko več premisleka, optimizacije detajlov, testiranja in iskanja poenostavitev. Prototip so izdelali v lokalni mizarski delavnici; miza je izdelana iz vezane brezove plošče, noge pa stružene iz bukovega lesa. 

Maja pravi, da se je prisotnost na sejmu izkazala za odličen način za preverjanje koncepta izdelka, saj je bila ves čas v stiku z obiskovalci, z nekaterimi pa tudi brainstormala o idejah in možnostih uporabe mizice, ki je tako dobila nove in nove vloge: mizica za ličenje, slikarska miza ... Odzivi s sejma so bili tudi priložnost, da prototip še izboljša, tako da je končni produkt zdaj zares dodelan.

Kaj menite, bi tudi vam prav takšna miza?


Majo Repotočnik in njeno delo lahko spremljate tudi na
FB  • IG  • Etsy 


© PEPERMINT • Theme by Maira G.